St. Francis Institute of Technology

Awards and Rewards

                                                  

                                                      Academic Year : 2015-16

Academic Achivements
Sr.No Name of Student  Event details Achievements
SE-CMPN-A
1 Neil Mathias APJ Abdul Kalam Scholarship  
SE-CMPN-B
1 Nishitha Suvarna  Prayas (ISTE Student Chapter MH-202)
Presented on "Indigenous Spectrophotometer"
2 Shruti Walawalkar MOSAIC- Task Master Organizer
3 Sybil Saldanha Intercollegiate Maths Quiz by Don Bosco Participation
4 Rupesh Sawant  Sci-tech 1st Runner up
5 Pranjali Shirke MOSAIC-Tech Quiz  Winner
6 Shreya Sawant
7 Kevin Noronha  Procoders Technical Event 1st round
8 Aaron Pinheiro
MOSAIC - Get Set Code 2
Winner
9 Sonali Joseph
10 Kevin Noronha
11 Alex Thomas
TE-CMPN-A
1 Shannon Pereira  CSI- General Secretary  
 R-workshop Organizer
MOSAIC -Meme Contest 1st Runner up
 Android workshop Organizer
2 Anup Mulay ISTE committee - Hon. Chairman  
Technical events under ISTE team Organizer
Sponsorship to  college for Mosiac event and ISTE committee   
3 Adam Nathan  Tres 2016 Publication Head  
4 Kevin Pereira MOSAIC-Gaming executive Organizer
5 Ashok More MOSAIC-Coding competition 1st Runner up
MOSAIC-Quiz Competition Winner
6 Saurav Ghosh IRIS 2016 PR Head  Annaul Day 2015  
7 Jenil Mehta IRIS 2016 Cultural Director, ISTE Member ISTE IV Head
8 Anup Mulay MOSAIC-Coordinator of Mystery of Rubik's Cube  
9 Aldrich Fargose
10 Derek Fernandes MOSAIC - Event Co-ordinator Organizer
11 Akash D'souza
12 Shannon Pereira MOSAIC -Game of Codes Organizer
13 Rolwyn Quadras
14 Kevin Fenandes
15 Omkar Manjrekar CSI-Procoders  1st Runner up
ABO Robocon 2015 Participation
Eyantra Entry level Qualification
16 Rohan Nerurkar MOSAIC-Mystery of Rubix Cube Organizer
17 Rushabh Nagda
TE-CMPN-B
1 Mugdha Patil MOSAIC-Get Set code Winner
2 Manan Meghani Active Participation and Co-ordination of E-cell events jointly with IIT-B Student Co-ordinator
3 Brian Coutinho IRIS- Director  
4 Vishal Seshagiri TCS Enginx 2015 Eyantra IITB Robotics Competition Beat 1400 teams to come in the top 50 all over India
5 Divya dave Presentation 2nd Runner up
6 Paritosh Morpani Android App development  
MOSAIC-Event organiser  
7 Divya Ranpriya Big Cloud Workshop Participation
IETE-General Secretary   
8 Yash Patel MOSAIC-2015 Organizer
IRIS 2016- Creative Head  
BE-CMPN-A
1 Yash Gokhale Venture:Cakemporos, an E - commerce startup for online sale of cake Co Founder
2 Vegen D'Silva
3 Kishna Dhruv MOSAIC- Event Co-ordinator Organizer
4 Vegen D'Silva MOSAIC-Get set code                      2nd Runner up
5 Tina Menezes
6 Tina Menezes Got Tata Dorabji scholarship on merit  
7 Manav Desai MOSAIC-Get Set Code                      Organizer
8 Chintan Mistry
9 Chintan Mistry Technical Basics wokshops for Angel's Club  
10 Ross Desa MOSAIC -Event Co-ordinator Organizer
11 Varun Navghare IEEE Paper Presentation-TCET Winner
IEEE Paper Presentation-Universal Runners up
12 Ronia Kanmanaikal MOSAIC-Techhunt 1st Runner up
13 Ruchi Bhuta MOSAIC -Event Co-ordinator Organizer
MOSAIC-Debugging Winner
14 Radhika Gathia CSI-PR Head  
Workshop-Ethical Hacking Organizer
Workshop-Python
MOSAIC-Tech Head- Snakes and Ladder
15 Liston Mascarenhas Developed Android App for SFIT Library Freelance
Performed Website Testinf for "Make me Change"
16 Clyde Mendonca Developed Android App for Orlem Connect Freelance
Developed Android App for ArchDiocese of Mumbai
Developed website for St . Peters School
Developed Android App for SFIT Library
BE-CMPN-B
1 Shalaka Coutino Ethical hacking workshop Organizer     
Python Wokshop
2 Karan M Soni MOSAIC-Brainvita Runner up
3 Aaron Rebello MOSAIC- Event Co-ordinator, Gaming Director Organizer
4 Karan M Soni MOSAIC-Codepati Runner up
5 Darryl Pinto
6 Roydon Pereira MOSAIC-KBC Organizer
7 Akshaa Iyer Sci Tech marathon Organizer
8 Bhrugisha Patel Tech Quiz in Mosaic Organizer
9 Cliffon D'Mello Paper Presentation on "Cloud Computing" Participation

 

Extra curricular Achivements
Sr.No Name of Student  Event details Achievements
SE-CMPN-A
1 Stallone Lobo Fr Agnels Tournament-Basketball Participation 
2 Archie Jobard
3 Archie Jobard Selected for Intra College Contigent Singing Team Participation 
SE-CMPN-B
1 Gratus Dbritto Table Tennis Winner in singles and doubles.   
District level throwball  Winner
2 Ankit Shahu RadLab summer internship  Working as an intern
3 Nishitha Suvarna  IRIS:Maths quiz cum treasure hunt Organizer
4 Sybil Saldanha IRIS hunt Winner
5 Amit Pathare IRIS hunt Runners up
6 Aaron Deon Pinheiro IRIS Football Winner
7 Suraj Nair CSI creative team   
IRIS creative team  
New Dimensions- Creative Representative  
8 Kevin Noronha IRIS hunt 1st Runner up
Badminton mixed doubles  Quarter finals
Badminton men's doubles 3rd round
Football(FPL) Semi finals
9 Rupesh Sawant Design your own character at Mumbai Media Champs 2nd Runner up
Participated in Cleanliness Drive -Agli mumbai  
10 Alex Thomas IRIS hunt 1st Runner up
11 Amit Pathare Football College Team(MIT) Quarter finals
TE-CMPN-A
1 Saurav Ghosh Publicity head of IRIS
PR head of ISTE
 
2 Minu Jos Teacher's day Organizer
3 Pranjali Naik
4 Shraddha Parikh
5 Trishell Menezes
6 Trishell Menezes Fresher's day Organizer
Navrati night
IRIS cultural team
7 Shannon Pereira IRIS- Creative Executive  
8 Ian D'Souza IRIS- Cultural executive  
9 Anup Mulay  Successful Industrial Visit  ISTE Hon Chairman
Choir Group(Tabla Player)  
10 Clinton D'silva MIT Pune Badminton Participation 
11 Anuj Panchsmia MIT Summit  Volleyball Participation 
12 Ian D'souza Glow Football Winner
IRIS -Sports Executive  
13 Derek Fernandes Glow Football Winner
Inter Class Football 1st Runner up
FPL(Francis Premier League) 1st Runner up
14 Akash D'souza FPL(Francis Premier League) Organizer
15 Kevin Fenandes IRIS -Cultural, Creative, Marketing  Organizer and Participation
16 Garric Mathias College Football Team Winner at inter college Football
FPL(Francis Premier League)  
MIT Pune  
Cleared the All India Football Federation (AIFF) D LISENCE Coaching course 2014.   
Currently working as a professional football academy coach at PIFA football academy since Jan 2014.  
IRIS- Sports Director  
17 Minu Jos IRIS Cultural Organizer
18 Solomon Padayattil University Weightlifting Participation 
TE-CMPN-B
1 Niranjan Pimenta IRIS- Security Executive

 
Angels club Active member
2 Sheron Coutinho Inter Collegiate throwball tournament in DBIT, Fr. Agnel, DJ Sanghvi  Participation
Interclass Badminton Runner up 
3 Achilles Rasquinha Represented St. Francis Institute of Technology  at Fr. Conceicao Rodrigues Memorial Debate. National Level, 1st Runner up
Represented St. Francis Institute of Technology  for Speaktacular 2015, . National Level, Semi Finalist
Represented St. Francis Institute of Technology  for Sardar Patel Institute of Technology/Sardar Patel College of Engineering's SPACE Panel Debate. Winner
 Represented St. Francis Institute of Technology  for Xavier Institute of Engineering's Spandan(an annual inter collegiate fest) Winner
Represented St. Francis Institute of Technology  for NMIMS' MPSTME Crossfire Debate 2015  Inter-college level
Represented St. Francis Institute of Technology  for Speaktacular National Level
4 Divya Ranpriya IRIS- Creative Executive 2015 and Finance director 2016  
5 Yash Patel IRIS- Creative Head   
6 Akshay Shaligram Teaching BMC Students  
7 Niranjan Piments IRIS -Marketing and Security committee  
8 Shriya Karkal IRIS -Creative Executive  
9 Viren frenandes Director-Annual Day Participation
10 Unnati M Guha Presentationn at Fr. Agnels 2nd Runner up
BE-CMPN-A
1 Yash Gokhale IRIS: Battle of bands competition  Runners up 
IRIS Rock Night Organizer
2 Kishna Dhruv IRIS: Director  
3 Manav Desai IRIS Dance Competetion 1st Runner up
CSI - IV Head  
4 Ketan Joshi IRIS Magazine Best article
5 Radhika Gathia IRIS-Debate Competetition 1st Runner up
IRIS Publicity Director  
   
6 Akshita Katchhi Angels Club Food Drive, Health awareness Organizer
7 Liston Mascarenhas IRIS gaming Committee Organizer
MIT PUNE(Football) Participation
8 Aneesh Aranha IRIS Rock Night Performed
9 Malissa Figer IRIS Creative Head  
10 Ranjith James IRIS Debate Finalist
11 Maithili Kalkar Angels Club Organizer  
IRIS Stage and Logistics Director  
12 Nikita Jadhav IRIS Magazine Unique Literary Article
13 Nikita Jadhav Presentation for senior Citizens through Angels Club Presentation
14 Pooja Ekbote
15 Pooja Ekbote Annual Day-Singing  
16 Atit Gupta MIT PUNE(Chess) Silver medal 
Mumbai University Chess tournament Bronze Medal 
ICT Chess Inter collegiate tournament Winner
17 Chintan Mistry Technical Basics Workshop for Angels Club  
18 Ross Desa  Annual Day Committee Organizer
19 Amruta Kalgunkar IRIS Magazine Best marathi article
20 Ronia Kanmanaikal IRIS Dance 1st Runner up
BE-CMPN-B
1 Nishant Bharti MIT summit Pune(Cricket)  
2 Shalaka Coutino IRIS-Annual Day Executive  Organizer   
IRIS-General Secretary  
3 Olivia P Rumao IRIS-Creative Executive Creative Department executive
4 Manisha Dhubaria IRIS-Finance Director   
5 Lisa D'Mello IRIS - Cultural executive  
IRIS -Art Competition 2nd Runner up
6 Steven Taylor IRIS- Box Cricket Semi Finalist
7 Kunal Rawoot
8 Aaron Allan Rebello IRIS-Debate Finalist
9 Kunal Parikh IRIS-Box Cricket Runners up
10 Bhrugisha Patel IRIS-Director  Organizer     
IRIS- Dance Competition Winner
IRIS-Marketing Executive   
Cleanliness drive- "Agli Mumbai" Volunteer
11 Akshay Jarial TNP Committee Member
12 Russel Pereira IRIS- Ring Football Organizer     
IRIS-Sports executive  
National level Sports events in MIT, ICT, Thadomal Participation
13 Kunal Parikh IRIS Sports Head  
National level Cricket at MIT Pune Participation
14 Roydon Pereira IRIS- Procoders Designer committee
15 Prajakta Rodrigues IRIS Hospitality Head
16 Shriraj Salian Represented St. Francis Institute of Technology  for Speaktacular 2015. Participation
SPCE Inter Collegiate -Debate Competition Participation
Literary Team Executive  

viewporntube indobokep classicrentcar borneowebhosting informasiku pontitravel pontiarmada classicborneorentcar bokep indonesia